piątek, 24 czerwca 2011

Czy makaron jest tuczący?

Makaron Dieta
Pochodzenie makaronu nie jest do końca jasne. Istnieje hipoteza, że został rozpowszechniony na terenie Włoch przez Marco Polo po jego powrocie z Chin. Obecnie makaron przeżywa swój renesans. Pojawia się w coraz wymyślniejszych kształtach, kolorach i nowych smakach.
Do niedawna powszechnie sądzono, że makaron sprzyja odkładaniu się zbędnych kilogramów, a co za tym idzie rozwojowi otyłości.
To krzywdząca opinia. Sam makaron bowiem wcale nie jest produktem tuczącym. Dostarcza rzeczywiście dużej ilości węglowodanów, ale są to węglowodany złożone, które powinny pokrywać większość (50 - 60 proc.) naszego dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Makarony są tuczące wówczas, gdy przyrządzimy je z dodatkiem tłustych, zawiesistych sosów, tłustej śmietany lub dodamy kaloryczne sery. Oprócz energii w postaci węglowodanów makarony dostarczają również białka, witamin z grupy B, potasu, magnezu, żelaza i cynku. Są również źródłem błonnika, zwłaszcza makarony ciemne, produkowane z pełnej mąki pszennej.
Jak ugotować smaczny makaron?
Makaron wkładamy do wrzącej, osolonej wody. Wody musi być dużo, aby makaron gotowat się równomiernie i nie sklejał. Sklejaniu zapobiega też dodanie do wody kilku kropli oleju. Makaron po wrzuceniu do wody należy zamieszać, by nie przywarł do dna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz